Report z Mezinárodního mistrovství Německa

0

Report z Mezinárodního mistrovství Německa

Minulou sobotu se konalo německo-švýcarské mistrovství, kde startovali i naši atleti. Účast na tomto mistrovství čítala více jak 200 závodníků z Německa, Švýcarska, Litvy a České republiky. Do výsledkové listiny tak z českých reprezentantů mohl zasáhnout Tomáš Lukáč, Dan Xaver, Ondřej Diviš, Michal Klečka a Vlastimil Kalaš. Každý z těchto atletů již ČR úspěšně reprezentoval v minulosti.
Mistrovství Německa a Švýcarska provázela přísná hygienická nařízení, kdy soutěž probíhala bez diváků a bez přítomnosti jakéhokoliv doprovodu pro atlety. Porota byla umístěna tak, aby jednotliví porotci měli výhled, avšak seděli od sebe 2 metry daleko, čímž byl porotcovský sbor stanoven na 5 porotců plus hlavní porotce, který však nerozhodoval, ale řídil celou soutěž, jednalo se o prezidenta německé WFF a celoevropské WFF federace Markuse Kittnera.
Jako první z českých atletů nastoupil na pódium Tomáš Lukáč, který s rezervou splnil váhový limit ve své výšce a v kategorii WFF Athletic s jeho 165 cm a 74 kg aspiroval na vítěze. Představil se s kulatými svaly, kvalitně separovaný, výborně vyrýsovaný s výbornou prezentací. Bohužel však před nástupem na pódium byl při nástřiku potřen olejem, který na ostrých světlech vytvářel dojem hladkého svalstva. Právě tento počin tak vyloženě znemožnil porotcům vidět hlubší detaily a Tomáš tak obsadil 3. místo. V této kategorii jsme neměli zastoupení mezi porotci, to se však změnilo, kdy na řadu přišla kategorie Men III., IV. ve federaci NABBA (výškové kategorie do 165 a 172 cm byly spojeny) a právě v této kategorii Men IV. opět nastoupil po cca. 3hodinové pauze od předešlé prezentace Tomáš Lukáč. Zde již napravil úvodní chybu a nenechal se potřít olejem, čímž při pózingu nejen předvedl krásně plné a kulaté svaly s výraznou separací, ale především i detaily středu těla, hloubky zad a rozdělených nohou. Jeho prezentace byla na výborné úrovni a porotu jednoznačně zaujal svým pózingem z dob Arnolda či let 80. (dnes málo vídané). V této kategorii Tomáš vybojoval 2. místo v těsném závěsu za mohutnějším a o 6 cm vyšším německým atletem s robustnější kostrou, avšak ne tolik připraveným, jako byl Tomáš (viz. přiložené video z WFF Athletic i NABBA Men III., IV.). Z mého pohledu Tomáš splňoval oproti německému vítězi všechna kritéria pro 1. místo, tedy i tvrdost svalů, kterou německý atlet neoplýval. V budoucnu si myslím, pokud Tomáš Lukáč ještě přibyde nějaké to kilo svalové hmoty, bude v Men IV. schopen dosáhnout na NABBA Mr. Universe vysokých umístění.
Dalším atletem, který se prezentoval na německo-švýcarském mistrovství byl Dan Xaver, který je držitelem profesionální licence WFF Bermuda Model a který dle možnosti pravidel WFF federace letos po mnoha letech startoval opět mezi kulturisty. Tento loňský vítěz WFF Universe v PRO Divizi Bermuda Model s váhou 88 kg splnil limit pro start v kategorii WFF Superbody a v početném poli kulturistů jasně dominoval svými tvary, množstvím svalů, plností, separací, symetrií a až neskutečnými detaily, které v kulturistice určují vítěze. V této kategorii, kde jsme neměli v porotě zastoupení, obsadil Dan Xaver z mého pohledu kontroverzní 2. místo, kdy vítězem se stal o jediný bod (dle komentáře hlavního porotce Markuse Kittnera při vyhlašování) německý atlet Christian Buschle, který následně vybojoval i absolutní prvenství celého šampionátu. Dan Xaver dokázal od loňského profesionálního vítězství v Bermuda Model PRO na WFF Universe přibrat cca 10 kg svalové hmoty, je až k nevíře, že takto osvalený atlet vykazuje tak nízkou hmotnost, ale to dokáže i právě v takovýchto kategoriích, jakým je přepočet výška/váha být ku prospěchu. Dlužno dodat, že kategorie WFF Superbody byla na předmětné soutěži spojena s kategorií Extreme, ve které nastupují atleti bez omezení váhy, všichni tito atleti nedokázali ohrozit Dana Xavera. Věřím, že Dan má v příštích letech veliký potenciál pro rozvoj právě na vrcholových soutěžích bez ohledu, zda se jedná o fitness kategorie či hardcorovou kulturistiku (viz. přiložené video).
Dalším našim atletem, který se prezentoval, byl Ondřej Diviš, který startoval také v kategorii WFF Superbody a dále pak i v kategorii NABBA Men I., pokud by však shodil 1 jediné kilo z váhy, mohl by startovat v klasické kulturistice federace NABBA, kde v loňském roce na Mr. Universe NABBA dokázal vybojovat finálovou pozici, avšak Ondra si chtěl dle svých slov právě tyto kategorie na německém šampionátu vyzkoušet. Superbody federace WFF, kde jsme neměli zastoupení našeho porotce, nedokázal Ondřej Diviš se svým výkonem probojovat do top 5, čímž mu byla finálová příčka odepřena. Naopak o cca 3-4 hod. později nastoupil do kategorie Men I. federace NABBA v sušší formě, což evidentně způsobilo předchozí rozcvičování a zatínání při pózingu, svaly tak působily tvrdším a separovanějším dojmem, což Ondrovi vyneslo 4. místo v Men I.. Ondřej svojí výškou a poměrem váhy je přesně ten typ atleta, který ve stoprocentní přípravě bude schopen bojovat o nejvyšší příčky v klasické kulturistice federace NABBA (viz. přiložené video).
Čtvrtým atletem, který se prezentoval na tomto mistrovství v českých barvách byl Michal Klečka, Mistr Rakouska z předminulého týdne a dlouholetý zkušený závodník. Zde byl Michal připraven na start v kategorii Men I. ve federaci NABBA ve večerních hodinách, avšak po zvážení situace hlavního porotce a sloučení Extreme a Superbody ve federaci WFF nastoupil Michal Klečka již v odpoledních hodinách do souboje ve federaci WFF ve sloučené kategorii Superbody a Extreme. Tento start z mého pohledu byl pro něj negativní i pozitivní s ohledem na situaci, kdy neměl zcela časově dokončenou fázi cukrování, aby tak ideálně vše strávil a zároveň si tak srovnal břišní lis, který mu při pózování dělal problémy. Michal Klečka v letošním roce přibral zhruba 7-8 kg svalové hmoty, což se projevilo na pódiu, kdy působil výrazným X tvarem, širokými zády a hlubokýma nohama. Jeho zadní pózy nabízely velmi kvalitní detaily zad i celkovou šířku. Bohužel však při čelních pózách ztrácel středem těla, což bylo ve federaci WFF příčinou jeho umístění mimo TOP 5. Toto negativum se již však neopakovalo při jeho nástupu ve federaci NABBA v kategorii Men I. o cca 3-4 hodiny později, kdy naopak bylo evidentní, jak mu forma vygradovala, svalový tonus ztvrdnul, zvýšily se detaily středu těla, hluboké břicho, hluboké nohy a on tak získal pozornost porotců, čímž dokázal v nabité konkurenci vybojovat 3. místo. Jsem přesvědčen, že pokud Michal zlepší práci středu těla a ještě zvýší množství svalů, bude v NABBA kategorii Men I. těžkým soutěžem pro anglické giganty. (viz. přiložená videa)
Naším pátým reprezentantem, který se prezentoval na německo-švýcarském mistrovství, byl Vlastimil Kalaš. Tento zkušený veterán startoval v kategorii NABBA Masters, kde získal druhé místo a dále startoval v kategorii NABBA Men I., kde nedosáhl na TOP 5 a vybojoval tak 6. místo. Vlasta působil připraveně a svojí prezentací upoutal pozornost porotců, a to i přesto, že jeho nohy svým menším svalovým rozvojem nekorespondují s vrškem těla, avšak jeho zarputilost při pózingu, profesionální prezentace, ale především svalová tvrdost a výrazná separace, rovněž tak velký svalový rozvoj zádových svalů, umožní tomuto veteránovi v budoucnu porážet symetričtější závodníky. Osobně musím dodat, že Vlastimil Kalaš i přes jeho známky disbalance v rozvoji nohou, sportovně bojuje na pódiu a velmi houževnatě zatíná svaly, čímž si získává obdiv i úctu soupeřů i poroty. (viz. přiložená videa)
V kategorii NABBA jsme měli v porotě zastoupení, ve všech kategoriích byla vyhlašována pouze TOP 5, tedy finálové pozice do 5. místa. Jsem rád, že toto mistrovství se uskutečnilo a naši atleti si tak mohli letos v kovidové době zazávodit, i když restrikce a hygienická nařízení byla velmi přísná.
Děkuji našim atletům i Veronice, která zasedala v porotě, za kvalitní reprezentaci české NABBA a WFF v zahraničí.
Michal Benda, předseda
Sdílet

O autorovi

Okomentujete příspěvek